Wspomnień czar - Jubileuszowy Koncert Życzeń na 150-lecie Szkoły Podstawowej

Część artystyczną uroczystości 150-lecia uświetnił Jubileuszowy Koncert Życzeń  „Wspomnień czar”. Imprezę prowadził Mateusz Łasecki, natomiast długoletnią historię szkoły przypominał Paweł Kalota – uczniowie klasy III gimnazjum.

Natomiast reprezentanci podstawówki: Marika Ślesińska, Kinga Kozłowska, Wiktoria Bugnacka, Bartosz Pawlik, Jakub Jaroszek oraz Dawid Walaszczyk składali życzenia.

Zgromadzona publiczność mogła wysłuchać wiele ciepłych słów. Dla przybyłych zaproszonych gości Szkolny Zespół Taneczny wykonał układ taneczny do znanego utworu, podczas którego na telebimie, zobaczyć można było teledysk z udziałem przedstawicieli społeczności szkolnej. Pani dyrektor szkoły, Izabela Wiśniewska, w podziękowaniu za zaangażowanie i okazaną życzliwość, wręczyła jubileuszowy medal pamiątkowy wójtowi Gminy Wągrowiec, Przemysławowi Majchrzakowi.

Kolejne życzenia skierowane zostały dlatych, którzy oddali życie za Ojczyznę. Utalentowana muzycznie absolwentka z roku 2007 – Paulina Mścisz, z towarzyszeniem szkolnego chóru, zaśpiewała utwór Tu wszędzie jest moja Ojczyzna.

Nie zapomniano równieżo tych, którzy odeszli. Szkolny Zespół Instrumentalny wykonał, w nietypowej aranżacji, fragment utworu Nad pięknym modrym Dunajem oraz Kiedy święci idą do nieba.

Następniena scenę zaproszono wcześniejszych dyrektorów Szkoły Podstawowej
im. St. Staszica w Żelicach: pana Tadeusz Kossakowskiego, pana Jana Burdelskiego
i
pana Janusza Sieronia, którzy otrzymali z rąk pani dyrektor, pamiątkowe medale oraz szaliki. O kilka słów wspomnień poproszono długoletniego Dyrektora Naszej Szkoły,

p. J. Burdelskiego, polonistę i poetę, człowieka nad wyraz skromnego i pełnego ciepła, który na zawsze zapisał się w pamięci absolwentów i współpracowników. Niespodzianką była piosenka Zawsze niech będzie słońce wykonana po rosyjsku przez uczniów klasy 4b – Magdę, Adama i Martę oraz chór;

Rodzicom przepiękną Kołysankę dla mamy zaśpiewała utalentowana uczennica
klasy 6 – Wiktoria Bugnacka wraz z chórem. Korzystając z jubileuszowej okazji, pani dyrektor wręczyła mamom – wyróżniającym się swoim zaangażowaniem i pracą, przedstawicielom Rady Rodziców – pamiątkowe medale i szaliki. Nagrodzone zostały następujące panie: p. Urszula Bigos, p. Dorota Krawiecka, p. Alina Biernacka, p. Wanda Kukla, p. Anna Nowak, p. Karolina Bździuch oraz p. Marlena Kaczmarek.

Swoją obecnością uroczystość zaszczyciło wielu emerytowanych pedagogów,
a wśród nich wieloletni nauczyciel z Runowa – pan Wincenty Buczek. Dla nas skarbnica wiedzy, z uśmiechem dokumentujący lokalne wydarzenia.Dla obecnych nauczycieli, uczniowie Julia Kliszewska (IG) oraz Adrian Wachowiak  (6) zaprezentowali wiersz Juliana Tuwima pt. Nauka.

Nie mogło zabraknąć życzeń dla dbających o szkołę – pracowników administracji, obsługi oraz pani pielęgniarki. Sportowy aerobik zaprezentowały       Milena, Oliwia i Klaudia –  uczennice z kl. 5a

Życzenia dla absolwentów złożyli absolwenci. W imieniu ojca Grzegorza Makowskiego, który przebywa na misji  w Kanadzie, przeczytał Mateusz Łasecki.

Następnie swoim pięknym głosem uroczystość uświetniła kolejna absolwentka, Weronika Drybulska, prywatnie córka naszej pani katechetki, obecnie studentka trzeciego roku filologii polskiej UKW oraz drugiego roku na Wydziale Wokalnym AM w Bydgoszczy. Wokalistce towarzyszyła pani Weronika Sobecka, studentka ostatniego roku AM, w klasie fortepianu.
W wykonaniu artystek usłyszeliśmy następujące utwory: J. B. Weckerlina „Serenade de l’opera Ruj-Blas” oraz M. Karłowicza „Na śniegu”, opus pierwsze, numer trzeci.

Aby umilić i urozmaicić czas, a przede wszystkim przybliżyć szkolne stroje sprzed lat, aktorzy Szkolnego Koła Teatralnego „Sposób na nudę” przygotowali pokaz „Z modą przez wieki”. Uczniowie zaprezentowali:

1. wielkopańskie dzieci w towarzystwie guwernantki
  2. biedne niepiśmienne pastuszki
  3. przedwojenny garniturek
  4. powojenną rzeczywistość
  5. lata szarości i skromności
  6. obowiązkowy fartuszek z białym kołnierzykiem
  7. wyzwolenie dzieci kwiatów
  8. bezwzględnie obowiązkowy strój apelowy
  9. a w kryzysie co kto ma
  10. wkrótce luz i szpan
  11. ministerialne mundurki kończące chwilowo erę swobody
  12. obecnych uczniów oraz
  13. a co w przyszłości?

Dla przyjaciół szkoły – naszych sponsorów szkolny chór zaśpiewał utwór Kocham Cię szkoło!, a pani dyrektor osobiście złożyła podziękowania.

Następnie życzenia składali przybyli gości oraz przedstawiciele grona pedagogicznego, administracji i obsługi. Maciej Kuliberda przeczytał list gratulacyjny od swojego wuja, gen. Bolesława Balcerowicza.  Później goście zwiedzali przygotowane pamiątkowe gabloty oraz wpisali się do Szkolnej Kroniki Szkoły Podstawowej.

Ufamy, że koncert, jak cały jubileusz na długo pozostaną w pamięci.

Koncert przygotowali:
- Poczet sztandarowy: chorąży Mikołaj Maćkowiak, przyboczne Anna Sierpowska i Kaja Olender.
- scenariusz uroczystości: Anna Dróbka- Rejmoniak i Beata Szmania- Woźniak
- oprawa muzyczna i dyrygent chóru: Joanna Kowalczewska
- prezentacja multimedialna: Anna Dróbka- Rejmoniak
- pokaz mody: Beata Szmania- Woźniak
- dekoracje: Grażyna Pachowicz, Lucyna Maćkowska, Lidia Janowska, Beata Krakowiak, Beata Szmania- Woźniak
- sprzęt audiowizualny: Sławomir Waszyk, Robert Rejmoniak
- teledysk: Przemysław Makiej
- sportowy aerobik: Roksana Sobierajczyk

- wypożyczenie: gabloty  Krystyna Urbańska (GOK Łekno) oraz pianina: Marek Rybarczyk (Szkoła Yamaha)
- szaliki na 150-lecie: Szymon Grewling

W poniedziałek, w podziękowaniu za uroczystość, w imieniu Rady Rodziców,
panie M. Kaczmarek i E. Westfal, przygotowały duży, smaczny tort. Dziękujemy.

Autor: Beata Szmania-Woźniak