Obszar 1: Wychowanie fizyczne – aktywność fizyczna na lekcjach

Aby umożliwić uczniom twórczy i aktywny udział w lekcji  uwzględniam w swojej pracy ich zainteresowania. Odstępuję od „schematycznego realizowania programu” i dopuszczam uczniów do współdecydowania o charakterze i przebiegu zajęć. Daje to duże korzyści i sprawia, że lekcja staje się atrakcyjniejsza, a oczekiwania uczniów w miarę spełnione. Inną, wyznawaną przeze mnie wartością w realizowaniu i kształtowaniu nawyku aktywności ruchowej wśród dzieci jest cyt. za Januszem Korczakiem „nie zmuszanie dzieci do aktywności lecz wyzwalanie ich aktywności”. Szczególną metodą i formą na potwierdzenie tych wartości oraz ulubioną, nie tylko przez dzieci są gry i zabawy. Atrakcyjne, powszechnie dostępne, oparte na potrzebie ruchu, dają duże przeżycia emocjonalne, umysłowe i motoryczne. Gry, a zwłaszcza zabawy można modyfikować, dopasowywać do umiejętności i możliwości ruchowych dzieci. Uczą ponadto samodzielnego myślenia, rozwijają osobowościowo, a przede wszystkim wzmacniają poczucie własnej wartości. Mając na uwadze te wartości przeprowadziłam lekcje wychowania fizycznego w oparciu o konspekty lekcji: dla klasy 4a „ Gry i zabawy w doskonaleniu elementów techniki gry w unihokeja i dla klasy 6b „Gry i zabawy w nauczaniu techniki odbić w badmintonie”.