III Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Sprawozdanie

11 maja 2013 r., w Zespole Szkół w Żelicach miał miejsce III Powiatowy Konkurs Ortograficzny
Z ORTOGRAFIĄ ZA PAN BRAT. Wzięło w nim udział siedemnaście dwuosobowych zespołów z siedmiu szkół:

• Gimnazjum nr 1 im. Pierwszych Olimpijczyków w Skokach,
  • Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Mieścisku,
  • Gimnazjum nr 1 w Wągrowcu,
  • Gimnazjum nr 3 Gminy Wągrowiec w Rąbczynie,
  • Zespołu Szkół Powszechnych im. Pierwszych Piastów w Damasławku,
  • Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Antoniewie,
  • Gimnazjum im. A. Mickiewicza w Zespole Szkół w Żelicach.

Konkursowi patronowali:

• Starosta Powiatu Wągrowieckiego – p. Michał Piechocki,
  • Wójt Gminy Wągrowiec – p. Przemysław Majchrzak,
  • Przewodnicząca Rady Rodziców Zespołu Szkół w Żelicach – p. Wanda Kukla.

Sponsorami konkursu byli:

• Państwo Dorota i Krzysztof Kreskowiak,
  • Pan Zenon Czerwiński.

Ortograficzne zamagania rozpoczęły się o godzinie dziewiątej i trwały dwie i pół godziny. W tym czasie uczestnicy rozwiązali 32 zadania sprawdzające ich znajomość zasad pisowni rz i ż oraz umiejętność ich zastosowania.
W zestawach znalazły się zadania testowe, z lukami, do uzupełnienia, wykreślanki, krzyżówki, dyktanda do sprawdzenia, dyktando biegane oraz przygotowana specjalnie na potrzeby konkursu gra planszowa. Po zakończeniu pracy uczniów, jury sprawdzało arkusze zadań i o godz. 12:45 ogłoszone zostały wyniki,

Konkurs przebiegał bez zastrzeżeń. Uczestnicy zgłosili jednak, że nauczyciele nie poinformowali ich wcześniej, że są to rozgrywki, w których nadkryterium jest drużynowa praca na czas, mimo iż taki zapis umieszczony jest
w przesłanym do szkół regulaminie.

Prace konkursowe sprawdzało jury składające się z nauczycieli przygotowujących uczniów do konkursu, którym przewodniczyła, reprezentująca organizatora, pani mgr Iwona Sawińska. Stażystka Zespołu Szkół w Żelicach wywiązała się ze swej roli wzorcowo. Przestudiowała zestawy zadań oraz kryteria ich oceniania. Wg własnego pomysłu rozplanowała pracę zespołu jurorskiego i nadzorowała jej przebieg. W kwestiach wątpliwych trafnie interpretowała kryteria i wskazywała właściwą punktację. Swoim profesjonalizmem przyczyniła się do sprawnego przebiegu konkursu.

Na ogłoszeniu wyników obecni byli zaproszeni goście: p. Michał Piechocki – Starosta Powiatu Wągrowieckiego oraz, reprezentująca p. Przemysława Majchrzaka – Wójta Gminy Wągrowiec, p. Dorota Chojnacka-Szymczak – Sekretarz Gminy Wągrowiec.

Laureatami konkursu zostali:

• Katarzyna Nawrocka i Maciej Ernst z Gimnazjum im. A. Mickiewicza w Zespole Szkół w Żelicach
    (I miejsce – 522 punkty),
  • Kinga Ratajczak i Szymon Pełczyński z Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Mieścisku
    (II miejsce – 496 punktów),
  • Patrycja Perek i Weronika Łasecka z Gimnazjum im. A. Mickiewicza w Zespole Szkół w Żelicach
    (III miejsce – 469 punktów),
  • Patrycja Serwatka i Jakub Hoffmann z Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Mieścisku
    (IV miejsce – 468 punktów).

Każda z ww. osób jako nagrodę otrzymała bon o wartości 120 zł (I miejsce), 100 zł (II miejsce), 80 zł
(III miejsce) lub 50 zł (IV miejsce), które mogą zostać zrealizowane w Księgarni LOCUM lub PHU „Papirus” w Wągrowcu.

Współorganizatorem konkursu była pani wicedyrektor Zespołu Szkół w Żelicach - mgr Izabela Wiśniewska. O wystrój sali konkursowej zadbała pani mgr Beata Szmania-Woźniak. Przy opracowywaniu zadań pomagała pani mgr Małgorzata Ratajczak. Konkurs poprowadziła uczennica klasy III b – Maria Kukla. W pomoc podczas konkursu zaangażowała się także absolwentka Gimnazjum im. A. Mickiewicza w Żelicach – Natalia Waszyk. Zapleczem gastronomicznym kierowała pani Elżbieta Wolna, której pomocą służyli wolontariusze (uczniowie) Zespołu Szkół w Żelicach.

Zaproszonym gościom oraz uczestnikom konkursu i ich opiekunom podobała się jego nietypowa formuła oraz zadania konkursowe. Starosta Powiatu Wągrowieckiego obiecał zwiększyć dofinansowanie następnej edycji.

mgr Anna Dróbka-Rejmoniak

organizator