X GMINNY KONKURS MITOLOGICZNY

30 marca 2017 odbyła się X edycja Gminnego Konkursu Mitologicznego „Z mitologia na ty”.

W tym roku wystartowało trzynastu uczestników z trzech szkół Gminy Wągrowiec – Łekna, Sienna i Żelic.

Zagadnienia obowiązujące na konkursie  pochodziły z rozdziałów mitologii Jana Parandowskiego.

W tym roku były to rozdziały:

• Bóstwa doli i  spraw ludzkich
  • Historia wojny trojańskiej
  • Naczelni bogowie
  • Legendy rzymskie

Uczestników konkursu obowiązywała też znajomość następujących  pojęć, postaci, itp.

• Koloseum
  • porządki greckie
  • agora
  • tympanon
  • Olimp, Olimpia
  • akwedukt
  • atrium
  • łuk triumfalny
  • amfora
  • kapitel
  • Akropol
  • Aten Partenon,  Atena  Promachos
  • Partenon
  • Panteon.

Po godzinie zmagań z testem konkursowym, komisja w składzie: pani Beata Górna, pani Agnieszka Dzierzgowska, pani Lucyna Maćkowska i  pani Małgorzata Ratajczak-Lica, wyłoniła zwycięzców konkursu.

Pierwsze miejsca zajęły Paulina Siódmiak i Nadia Siwakowska z Sienna.

Drugie miejsce przypadło Mikołajowi Maćkowiakowi z Żelic.

A trzecie miejsce podzielone zostało miedzy Adriana Wachowiaka z Żelic i Ignacego Brząkowskiego z Łekna.

Wszyscy zostali nagrodzeni nagrodami ufundowanymi przez Radę Rodziców Zespołu Szkół w Żelicach, wręczonymi przez panią Dyrektor Zespółu Szkół  w Żeliach - Izabelę Wiśniewską.

Autor: Małgorzata Ratajczak-Lica