Pamięci „Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych”

1 marca 2017 r. w dniu Narodowego Święta Żołnierzy Wyklętych w Zespole Szkół w Żelicach odbył się uroczysty apel poświęcony żołnierzom byłej Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, organizacji Niepodległość, Wolność, Niezawisłość. Ścigani i prześladowani, prowadzili nierówną walkę z przeważającą machiną komunistyczną. Ocenia się, że ponad 20 tysięcy żołnierzy podziemia, zginęło w walkach lub zostało zamordowanych skrytobójczo w więzieniach NKWD i UB.

W pokazie multimedialnym i montażu słowno-muzycznym uczniowie przedstawili sylwetki najbardziej znanych „Żołnierzy Niezłomnych” – Zygmunta Szendzielarza „Łupaszko”, Danuty Siedzikówny „Inka”, rotmistrza Witolda Pileckiego – straconych przez komunistyczny aparat ucisku.

Uroczystości Narodowego Święta zakończył „Bieg Tropem Wilczym”, w którym wzięli udział uczniowie szkoły. Trasę biegu zabezpieczali druhowie OSP w Runowie.

Całość uroczystości dopełniała wystawa prezentująca sylwetki najbardziej znanych bohaterów tamtych dni, dzięki którym nasza Ojczyzna jest wolna.

Autor: Janusz Sieroń