Uczczenie pamięci bohaterów Powstania Wielkopolskiego

Uczczenie pamięci bohaterów Powstania Wielkopolskiego.

9 czerwca 2016 r. w przededniu podpisania traktatu wersalskiego kończącego I wojnę światową uczniowie klas III Gimnazjum im. Adama Mickiewicza spotkali się na cmentarzu w Potulicach przy grobach Powstańców Wielkopolskich. To dzięki ich patriotyzmowi i daninie krwi po 123 latach zaborów Wielkopolska powróciła do wolnej Polski.

W pracach porządkowych najstarszemu rocznikowi szkoły towarzyszyli najmłodsi przedszkolacy ze swoją wychowawczynią panią Małgorzatą Ślęzak. Gimnazjaliści posprzątali nagrobki bohaterów, zapalili świece i razem z panią Józefą Włodarczyk, panem Jerzym Konwińskim i panią Ireną Klawińską oraz proboszczem ks. Tomaszem Kubiakiem odmówili modlitwę za zmarłych. Po oddaniu hołdu bohaterom młodzież udała się do sali wiejskiej w Potulicach gdzie spotkali się z rodziną powstańca Bernarda Rohde państwem Felicją i Władysławą Strachanowskimi. Uczniowie zapoznali się z życiem, działalnością i wojennymi losami Bernarda Rohde, który był nauczycielem, organistą i podwójcim w Żelicach.

Serdecznie dziękujemy rodzicom gimnazjalistów pani Emilii Borkowskiej, pani Marioli Lemańskiej i pani Jolancie Fludra za upieczenie przepysznych ciast oraz pani Alinie Kopniewskiej i Elżbiecie Błaszczyk ze stowarzyszenia „Strzecha” za udostępnienie sali i pomoc w organizacji spotkania.