Czcimy pamięć bohaterów Powstania Wielkopolskiego

W dniu 9 lutego 2023 r. p. Jerzy Konwiński wiceprezes Koła Wągrowiec Gmina Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 oznaczył groby śp. Stanisława Skibińskiego i śp. Franciszka Wojtkowiaka. Groby Powstańców Wielkopolskich znajdują się na cmentarzu klasztornym w Wągrowcu.

W upamiętnieniu grobów specjalną paterą, wzięła udział p. Grażyna Słomińska, córka śp. Stanisława Skibińskiego

Skibiński Stanisław brał czynny udział w Powstaniu Wielkopolskim z bronią w ręku w czasie od dnia 19 stycznia 1919r. do dnia 18 lutego 1919 roku. Brał udział w oswobodzeniu m. Leszna w której na odcinku Leszno - Rawicz pod dow. porucznika Hulewicza brał udział w walkach pozycyjnych. Po Powstaniu przechodzi bezpośrednio do Wojska Polskiego w których to szeregach przebywał do dnia 20 kwietna 1922r. poczem został zwolniony

Wojtkowiak Franciszek brał czynny udział w Powstaniu Wielkopolskim z bronią w ręku w czasie od dnia 1 stycznia 1919 oku do 20 lutego 1919 roku. Pod dowódcami ppor. Jeskim i Rzepeckim brał udział w 3 baterii artylerii ciężkiej w zdobyciu Ławicy pod Poznaniem. Potem walczył o Szubin i Chodzież a następnie o Leszno.

Autor: J. Sieroń