X Spotkanie Rodzin Powstańców Wielkopolskich

5 lutego 2023 r. Mszą św. w intencji Powstańców Wielkopolskich rozpoczęło się X Spotkanie Rodzin Powstańców Wielkopolskich w Potulicach. Nabożeństwo celebrował ks. Proboszcz Tomasz Kubiak, który w kazaniu zwrócił uwagę wiernym na wciąż aktualne wartości, „Bóg. Honor, Ojczyzna”, które przyświecały powstańcom.

Od odśpiewania hymnu państwowego pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich rozpoczęła się druga część obchodów 104 rocznicy. W asyście warty honorowej wystawionej przez Stowarzyszenie Historyczne Saper Wielkopolski oraz w obecności pocztu sztandarowego Hufca ZHP w Wągrowcu, mieszkańcy i delegacje władz samorządowych oraz instytucji złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze pamięci.

Następnie zebrani przeszli do świetlicy, gdzie Janusz Sieroń prezes Koła Wągrowiec Gmina TPPW 1918/19 powitał i podziękował za przybycie na X Spotkanie Rodzin Powstańców Wielkopolskich.

Na uroczystość upamiętniającą bohaterów z Potulic, Żelic i okolicznych sołectw przybyli licznie zaproszeni goście. Samorząd województwa reprezentowała pani Agnieszka Grzechowiak wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Powiat wągrowiecki reprezentowali: pani Małgorzata Osuch przewodnicząca Rady, pani Krystyna Urbańska wiceprzewodnicząca Rady wraz z radnym powiatowym panem Wiesławem Ewertowskim.

Delegacji gminy Wągrowiec, w imieniu Wójta Gminy, przewodniczył pan Jerzy Łukaszczyk zastępca Wójta w towarzystwie radnych pani Ireny Klawińskiej i pana Ryszarda Stępniaka. Instytucje, stowarzyszenia i towarzystwa reprezentowali: pan Kamil Zawadzki dyrektor GOK w Łeknie, pani Małgorzata Ślęzak wicedyrektor Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Żelicach, dh. hm. Krzysztof Urban komendant Hufca ZHP w Wągrowcu, dh. Łukasz Wiatrowski wiceprezes ZP OSP RP w Wągrowcu, dh. Radosław Sierpowski komendant OSP RP w Runowie, pan Bogdan Gajewski prezes Bractwa Strzeleckiego w Wągrowcu, pan Marcin Moeglich adiunkt Muzeum Regionalnego w Wągrowcu, pani Kamila Kłos inspektor Urzędu Gminy w Wągrowcu i pani Katarzyna Ratajczak sołtys sołectwa Potulice.

Prezes koła wręczył legitymacje nowoprzyjętym członkom Towarzystwa. Przekazał podziękowania oraz dyplomy uznania za zasługi w kultywowaniu czynu bohaterów Powstania Wielkopolskiego od prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego TPPW 1918/19 p. Małgorzacie Ślęzak, p. Danucie Kitkowskiej-Sieroń, p. Jerzemu Konwińskiemu, p. Łukaszowi Wiatrowskiemu i p. Januszowi Sieroń.

W swoim wystąpieniu p. Agnieszka Grzechowiak poinformowała zebranych o podjęciu przez samorząd wojewódzki budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Pani Małgorzata Osuch i p. Jerzy Łukaszczyk przypomnieli zebranym działania podejmowane przez powiat wągrowiecki i gminę Wągrowiec, które upamiętniają Powstanie Wielkopolskie. Przedstawiciele samorządów pogratulowali Towarzystwu Pamięci Powstania Wielkopolskiego Koło Wągrowiec Gmina licznych sukcesów i osiągnięć w kultywowaniu idei Powstańców Wielkopolskich.

W trakcie spotkania rodzin zebrani obejrzeli prezentację ukazującą dorobek Koła TPPW: udział dzieci, harcerzy i młodzieży w opiece nad grobami Powstańców Wielkopolskich, zaangażowanie nauczycieli i uczniów w poznaniu historii przodków, sukcesy w ogólnopolskim konkursie wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim pt.: „Nie należy dłużej czekać”, efekty realizacji projektów edukacyjnych „Szlakiem Powstania Wielkopolskiego do…”, ogólnopolskiej kampanii „Zapal znicz pamięci” oraz „Szkoła Pamięta”, udziału w upamiętnianiu Powstańców Warszawskich „BohaterOn”, zaangażowanie w przeprowadzenie Mistrzostw Powiatu Wągrowieckiego w Strzelectwie Sportowym.

Wspólne rozmowy, wspomnienia przy słodkim poczęstunku przygotowanym przez Stowarzyszenie Strzecha w Potulicach zakończyły uroczystości X Spotkania Rodzin Powstańców Wielkopolskich.

Autor: J. Sieroń