„Szlakami Powstania Wielkopolskiego 1918/1919” do Poznania.

7.12.2022 r. uczniowie klas ósmych wzięli udział w wycieczce „Szlakami Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 do Poznania”. Od tablicy pamiątkowej, poświęconej Ignacemu Janowi Paderewskiemu wmurowanej na zaokrąglonym narożniku Hotelu Bazar, młodzież rozpoczęła żywą lekcję historii.

Z kustoszem Muzeum Powstania Wielkopolskiego znajdującym się w budynku Odwachu na Starym Rynku ośmioklasiści rozpoczęli wędrówkę poprzez czasy zaborów aż do lat 20 XX w. Zobaczyliśmy pamiątki po powstańcach, eksponowane tam mundury, broń i inny sprzęt wojskowy. Poznaliśmy mapy i plansze ukazujące miejsca i szczegóły walk powstańców.

W drugiej części wycieczki uczestnicy udali się do Muzeum Martyrologii Wielkopolan w Forcie VII. Muzeum powstało w miejscu niemieckiego obozu koncentracyjnego. To był pierwszy obóz koncentracyjny, który Niemcy utworzyli w okupowanej Polsce.

Pod ścianą straceń uczniowie zapalili znicz pamięci i odmówili cichą modlitwę w intencji pomordowanych Polaków.

Autor: J. Sieroń