Rodziny Powstańców Wielkopolskich – Powstańcom Warszawy # BohaterON

Od odśpiewania hymnu narodowego i uczczenia minutą ciszy pamięci zmarłych działaczy rozpoczęło się 16.11.2022 r. spotkanie Rodzin Powstańców Wielkopolskich Koła Wągrowiec Gmina TPPW 1918/1919.

Przybyłych na zaproszenie Zarządu Koła powitał prezes Janusz Sieroń, który przypomniał historię odrodzenia Rzeczpospolitej Polskiej po 123 latach zaborów oraz rolę i znaczenie zwycięskiego powstania wielkopolskiego. Rodziny Powstańców Wielkopolskich przesłały życzenia i pozdrowienia Powstańcom Warszawy, bez których zaangażowania i poświęcenia nie byłoby wolnej Polski.

Następnie zebrani zapoznali się z działalnością Koła za ubiegły i obecny rok. Rodziny obejrzały prezentację ukazującą laureatów ogólnopolskiego Konkursu Historycznego o Powstaniu Wielkopolskim, mistrzów zawodów w strzelectwie sportowym. Zapoznali się z działalnością edukacyjną i patriotyczną realizowaną w projekcie edukacyjnym „Szlakiem Powstania Wielkopolskiego do…”. Poznali zaangażowanie nauczycieli Szkoły Podstawowej w Żelicach w ogólnopolskich akcjach IPN – „Zapal Znicz Pamięci”, akcji MEiN „Szkoła Pamięta” oraz „Bohater On”.

Prowadzący zebranie podkreślił zaangażowanie w działania Koła władz samorządowych, Wójta Gminy Wągrowiec, Starosty Wągrowieckiego, Komendanta Wojskowego Centrum Szkolenia w Pile, Prezesów Zarządów Wojewódzkich Ligi Obrony Kraju i TPPW 1918/1919, Komendanta Hufca ZHP w Wągrowcu i Bractwa Strzeleckiego w Wągrowcu. Prezes Zarządu poinformował zebranych, że Wielkopolski Kurator Oświaty wyraził zgodę na objęcie honorowym patronatem, organizowanych przez Koło, VII Mistrzostw Powiatu Wągrowieckiego w Strzelectwie Sportowym.

Biorący udział w spotkaniu p. Jerzy Kopecki, przedstawiciel Koła TPPW 1918/19 z Gniezna pogratulował Zarządowi Koła ogromnego zaangażowania w liczne i różnorodne działania upamiętniające Powstanie Wielkopolskie. Rodziny podziękowały za pamięć o grobach poległych i zmarłych powstańców spoczywających na cmentarzach w Potulicach, Pruścach i Wągrowcu.

W dalszej części spotkanie upłynęło w miłej rodzinnej atmosferze, wspomnieniach i planach na 2023 r.

Autor: J. Sieroń