Projekt edukacyjny: „Szlakiem Powstania Wielkopolskiego do Budzynia”.

8 listopada uczniowie klas ósmych wraz z wychowawczynią Bożeną Maćkowiak i nauczycielem historii Januszem Sieroniem udali się na wycieczkę do Budzynia.

Pierwszym punktem programu było zwiedzenie Izby Historii Ziemi Budzyńskiej. Spotkanie poprowadziła pani Hanna Danielewicz, kustosz muzeum. Młodzież obejrzała film ukazujący rekonstrukcję ataku oddziału Napiecka i zdobycie 7 lutego 1919 r. pod Budzyniem wozu pancernego Ehrhardt M17. Podczas żywej lekcji historii uczniowie zwiedzili ekspozycję historyczną od okresu 10 tys. lat do połowy XX w.

Następnie ośmioklasiści udali się do Magazynu Wystawy Polskiej Motoryzacji w Kąkolewicach. Obejrzeli tam kolekcję pojazdów polskiego pochodzenia: samochody, motocykle, maszyny rolnicze, a nawet wozy strażackie. Młodzież mogła zobaczyć rekonstrukcję wozu pancernego Ehrhardta M17. Wiele frajdy sprawiła uczniom możliwość wejścia do środka „pancernika” i przymierzenie się do karabinów maszynowych.

Na zakończenie wycieczki jej uczestnicy udali się na cmentarz w Budzyniu. Tam odmówiono modlitwę, oddano cześć bohaterom, a przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich zapalono okolicznościowy znicz pamięci.

Autor: J. Sieroń