XIV edycja akcji medialno-edukacyjnej „Zapal Znicz Pamięci”.

Na zaproszenie Koła Wągrowiec Gmina Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, 23 października 2022 r. przedstawiciele uczniów, rodziców i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Żelicach oraz harcerze i instruktorzy Hufca ZHP w Wągrowcu wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Zapal Znicz Pamięci.

Młodzież, rodzice i instruktorzy zapalili znicze pamięci pod pomnikiem 107 rozstrzelanych Polaków w lesie Bukowiec. Morderstwa dokonało specjalne komando Einsatzgruppen w ramach „Akcji Tannenberg”. Była to niemiecka operacja eksterminacyjna skierowana przeciwko polskim warstwom przywódczym na początku II wojny światowej. Tylko do końca 1939 r. Niemcy wymordowali na terenach wcielonych do III Rzeszy prawie 40 000 polskich obywateli.

Cześć i Chwała Polskim Bohaterom.

Autor: J. Sieroń