Projekt edukacyjny - „Szlakami Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 do Wągrowca”

28 września 2022 r. ośmioklasiści udali się na wycieczkę do Wągrowca celem poznania miejsc pamięci i oddania hołdu bohaterom Powstania Wielkopolskiego.

W jej trakcie, kustosz Mucem Regionalnego . Marcin Moeglich, opowiadał uczniom o wydarzeniach z końca I wojny światowej oraz przebiegu powstania na ziemi wągrowieckiej. Młodzież zwiedziła Muzeum Regionalne w Wągrowcu, a także miała możliwość zapoznania się z historią OSP w Wągrowcu i zobaczyła panoramę miasta z wieży strażackiej wspinalni. Uczniowie zapalili znicz na pomniku Powstańców Wielkopolskich cmentarza nowofarnego, gdzie w intencji poległych i własnych rodzin odmówiono cichą modlitwę.

Uczniom towarzyszyły wychowawczynie p. Bożena Maćkowiak i p. Aneta Hinzmann oraz nauczyciel historii p. Januszem Sieroń, który zorganizował tą żywą lekcję historii.

Od poznania miejsc pamięci w Wągrowcu uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej w Żelicach rozpoczęli projekt edukacyjny „Szlakami Powstania Wielkopolskiego 1918/1919”.W trakcie jego realizacji  młodzież zwiedzi miejsca związane z Powstaniem Wielkopolskim w Budzyniu i Poznaniu. Ośmioklasiści pod opieką kustoszy muzeum wezmą udział w żywych lekcjach historii. Wykonując zadania projektu młodzież może zdobyć brązową Odznakę Szlakami Powstania Wielkopolskiego.

Autor: J. Sieroń