Wielkopolanie w Bitwie Warszawskiej

„(…) Muszę jako sędzia sprawiedliwy dojść do wniosku, że poza Dywizją 1. Legionową, przede wszystkim jedynie 14. Dywizja Wielkopolska była zawsze tą jednostką wojskową, na którą zawsze mogłem liczyć bez wahania, powierzając jej najtrudniejsze zadania i wiedząc nieodwołalnie, że każdy rozkaz spełni” – Józef Piłsudski

W dniach 13-25 sierpnia 1920 r. pomiędzy oddziałami radzieckiej Armii Czerwonej a armiami Wojska Polskiego, zgrupowanymi nad Wisłą, została stoczona Bitwa Warszawska popularnie określana „Cudem nad Wisłą”.

Dążącym do zdobycia Warszawy i likwidacji Polski bolszewikom decydujący cios zadała grupa uderzeniowa dowodzona przez Naczelnego Woda Marszałka Józefa Piłsudskiego. W przełomowym kontruderzeniu wzięły udział trzy dywizje wielkopolskie (14, 15 i 17 Dywizja Piechoty) oraz trzy pułki kawaleryjskie. Szczególnie wsławiła się 14 DP, którą przemianowano ze stworzonej z powstańców wielkopolskich 1. Dywizji Strzelców Wielkopolskich.

Zdaniem brytyjskiego polityka Edgara D’Abernon bitwa warszawska była jedną z osiemnastu przełomowych bitew w historii, które zaważyły o losach świta.

Cześć i chwała bohaterom, którzy swoim męstwem i krwią przyczynili się do ocalenia Rzeczypospolitej.

Zapraszamy do obejrzenia. https://www.youtube.com/watch?v=4CEspW-9zUY

Autor: J. Sieroń