Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Szkole Podstawowej w Żelicach

2 maja obchodzimy wyjątkowe dla każdego Polaka święto – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Oddając cześć biało-czerwonej, społeczność Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Żelicach, punktualnie o godzinie 12.00 podniosła Flagę Rzeczypospolitej Polskiej. W uroczystości wziął udział Ryszard Stępniak Radny Rady Gminy Wągrowiec.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku w celu uczczenia symboliki polskiej flagi i propagowania wiedzy o naszej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Dzień ten ma historyczne uzasadnienie. 2 maja 1945 roku żołnierze 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. Symbolicznie zdobywając stolicę hitlerowskich Niemiec, polscy żołnierze przyczynili się do zakończenia II wojny światowej.

Flaga, obok hymnu i godła, jest symbolem państwowości narodu. 7 lutego 1831 r. w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego po raz pierwszy określono polskie barwy narodowe. Wywodzą się one z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni – godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

#białoczerwona  #mojaflaga  #3MajFlagę razem z nami! #niepodległa

Autor: J. Sieroń