"Szlakiem Powstania Wielkopolskiego do Wągrowca" - projekt edukacyjny.

13 września 2021 r. uczniowie ósmych klas szkoły podstawowej rozpoczęli realizację projektu edukacyjnego „Szlakiem Powstania Wielkopolskiego do…” W tym dniu udali się  na wycieczkę do Wągrowca, podczas której zwiedzali miejsca pamięci narodowej i oddawali hołd bohaterom walk o wolną i niepodległą Polskę.

Wyprawę prowadził kustosz Muzeum Regionalnego w Wągrowcu Marcin Moeglich, który w interesujący sposób opowiadał o miejscach pamięci i bohaterach powstania wielkopolskiego. Dużą atrakcją wycieczki była możliwość udziału w lekcji historii i zwiedzenia muzeum. Uczniowie obejrzeli również eksponaty dotyczące Wągrowca oraz replikę sztandaru ufundowanego przez mieszkańców miasta dla I Batalionu Saperów Wielkopolskich.

Podczas wędrówki młodzież mogła zwiedzić Izbę Tradycji Pożarnictwa i zobaczyć panoramę Wągrowca z zabytkowej strażackiej wspinalni, na szczycie której znajduje się taras widokowy. Kilkugodzinna wycieczka zakończyła się na Rynku, gdzie w 1919 r. ogłoszono wyzwolenie miasta spod pruskiego panowania.

Autor: Janusz Sieroń