Bezpieczeństwo, a zdrowie psychiczne naszych dzieci

Drodzy Rodzice!

Dzisiejszy czas jest trudny dla wszystkich, zarówno dla nas dorosłych jak i dla dzieci. We współczesnym świecie bardzo ważna jest higiena oraz wszystkie sanitarne zasady bezpieczeństwa w związku z Covid- 19, które na co dzień każdy z nas stara się utrzymywać. Jednak bardzo często zapominamy o najważniejszym aspekcie całej obecnej sytuacji jakim jest zdrowie psychiczne. Zapominamy  o zachowaniu odpowiedniej równowagi pomiędzy rzeczami ważnymi dla nas oraz tymi mniej ważnymi.

My jako dorośli ludzie rodzice, nauczyciele i opiekunowie  powinniśmy szczególnie dbać o zdrowie psychiczne naszych dzieci. Często w codziennym życiu skupiamy się na ocenach, kartkówkach, porównywaniu naszych dzieci do ich rówieśników, zadając pytanie „ Co dzisiaj dostałaś/ eś?, „ A co dostała Marysia, Kasia czy Basia?”. Nie zdajemy sobie sprawy, że te aspekty nie są najważniejsze i powinniśmy skupić się zupełnie na czymś innym.

W tym momencie powinniśmy zastanowić się nad następującymi kwestiami:

• Czy widzę swoje dziecko jako fajnego człowieka i mu to komunikuję (słowem i gestem)?
  • Czy zauważam kiedy moje dziecko przeżywa silne emocje i mu to okazuje? Czy może liczyć na to, że będę go wspierać w złości, smutku, ekscytacji i każdym innym stanie emocjonalnym?
  • Czy moje dziecko ma czas w ciągu dnia, by robić to co lubi i odpocząć?
  • Czy moje dziecko utrzymuje relacje z rówieśnikami w stopniu odpowiadającym swoim potrzebom?
  • Czy dziecko ma okazję by spędzić czas z rodzicami na przyjemnych pogaduchach (które nie są rozliczaniem z wykonania obowiązków, pouczaniem lub tłumaczeniem) i zabawie?
  • Czy w naszym domu jest przyjemnie, zwykle lubimy w nim być i do niego wracać?
  • Czy moje dziecko dobrze śpi i wstaje wyspane?
  • Czy nauka mojego dziecka nie odbywa się kosztem snu, aktywności fizycznej, pasji?

Powyższe kwestie nie są jedyne, moglibyśmy do nich dodać jeszcze wiele innych. Jednak te wymienione z pewnością są bardzo istotne, kiedy mówimy o zdrowiu psychicznym naszych dzieci. Pamiętajmy szczególnie o tym, że to w dużej mierze od nas zależy czy nasze dzieci czują się dobrze, są radosne. A dom powinien być bazą bezpieczeństwa, przystanią, w której każdy człowiek zawsze może otrzymać wsparcie.

W tym miejscu warto zatrzymać się i spojrzeć czy fundmenty zdrowia psychicznego naszego dziecka są mocne, solidne i nie ulegną zburzeniu, gdy nadejdzie gorszy dzień lub chwila.

Na koniec zachęcam również do zapoznania się z ciekawym artykułem, który zawiera cenne w obecnej sytuacji dla nas  wskazówki :

„ Jak radzić sobie z emocjami  w dobie koronawirusa?”

Autor: Karolina Kaczmarek