Przyjaciel dzieci i młodzieży

Mijamy bezgłośnie na paluszkach tak,
Tak jakby świat miał tego nie słyszeć.
Westchnienia na moście, śpiew i rozmów gwar,
I śmiech, i płacz zamienia się w ciszę już…

Wczoraj, opuścił nas na zawsze pan Dariusz Substyk, przyjaciel dzieci i młodzieży; wieloletni pedagog, dyrektor, wychowawca, nauczyciel wychowania fizycznego, związany głównie ze szkołą w Rąbczynie – najpierw podstawową, a później gimnazjum. Pracował także w Szkole Podstawowej nr 4 w Wągrowcu, gminnej szkole podstawowej w Wągrowcu, a w ostatnich latach także w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łeknie oraz w Szkole Podstawowej im. S. Staszica w Żelicach.

Mieliśmy to szczęście, że przez ostatnie miesiące swojego życia pan Dariusz był pedagogiem naszej placówki. Zawsze przywoził do pracy spokój i pogodę ducha. Uśmiech był jego dewizą. Kochał siatkówkę, biegi przełajowe, a w szczególności dzieci i młodzież.

Po pierwszym tygodniu pracy w naszej szkole, jak wspomina pan Grzegorz Należyty, z ust naszych uczniów najczęściej dało się słyszeć stwierdzenie: „Ale fajny ten pan Darek”. I mieli rację. Nie trzeba było znać go długo, by wiedzieć, że był człowiekiem z głębi serca dobrym, szczerym i bezinteresownym. Odchodząc tak niespodziewanie, zostawił po sobie pustkę.

Autor: Grzegorz Należyty, ADR