- Berlin - 12 kwietnia 2024

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Żelic, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pawłowie Żońskim oraz Szkoły Podstawowej w Łeknie uczestniczyli w piątek, 12 kwietnia 2024 r. w integracyjnej wycieczce do Berlina.

Pan przewodnik podczas jazdy dużo opowiadał o historii stolicy Niemiec, pokazał fragment Muru Berlińskiego, Babelplatz, gdzie znajduje się Pomnik Spalonych Książek. Weszliśmy także do jednej ze stacji U-Bahn, czyli berlińskiego metra w pobliżu Bramy Brandenburskiej.

Młodzież i dorośli zwiedzali także Alexanderplatz, Unter den Linden, Bramę Brandenburską, Pomnik Holocaustu, Potsdamer Platz, plac przed Reichstagiem, Ku-Damm, Europa Center oraz z zewnątrz Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma.

Po apetycznym posiłku, którym były do wyboru: Döner Kebab, Hamburger z Mc Donald`s,  pizza czy KFC, udaliśmy się do Niemieckiego Muzeum Techniki., które należy do najciekawszych i największych muzeów w Berlinie.

Założono je w 1982r. i obejmuje sekcje poświęcone: kolejnictwu, lotnictwu, transportowi drogowemu, oraz żegludze. Są tu także wystawy poświęcone m.in. historii cukru, tekstyliom, chemii, farmacji, produkcji kufrów, biżuterii, technice filmowej, fotograficznej, informatyce, oraz technice druku i papiernictwu. W drugiej części muzeum znajduje się Centrum Nauki Spectrum oraz budynek z kolekcją samochodów i innych pojazdów oraz eksponaty związane z siecią.

Berlin jest ciekawym miastem i każdy znajdzie tu coś dla siebie. Niejedna osoba zakocha się w tym mieście i nieraz do niego wróci.

Autor: Aneta Hinzmann