Wycieczka klas 3 do Torunia

Dnia 20 czerwca 2023 roku klasy 3 wybrały się na wycieczkę autokarową do miasta Mikołaja Kopernika i pierników.

Najpierw w toruńskim Planetarium uczestniczyliśmy w seansie „Copernikus 2473”. Następnie udaliśmy się do Muzeum Toruńskiego Piernika. Tam wszyscy uczestnicy wycieczki brali udział w warsztatach, podczas których przygotowywali do wypieku ozdobne pierniki. Zwiedziliśmy też, z toruńskim przewodnikiem, budynek muzeum. Po odebraniu upieczonych pierników i pożegnaniu pracowników muzeum udaliśmy się na wędrówkę ulicami starego miasta. Podziwialiśmy ruiny zamku krzyżackiego, Katedrę św. Janów, kościół pw. Św. Ducha, zabytkowe spichlerze, fontannę flisaka i pomnik Mikołaja Kopernika. Przysiedliśmy na schodach budynku, w którym mieścił się dom słynnego astronoma. Spotkaliśmy się z Filusiem i Profesorem Filutkiem. Stojąc przy pomniku z brązu, przedstawiającym osiołka, dowiedzieliśmy się jaka kara czekała przed laty toruńskich rzezimieszków.  Przewodnik raczył dzieci licznymi miejskimi legendami, których słuchały z zapartym tchem.  Największą atrakcją dla uczestników wycieczki było „zmierzenie się” z Krzywą Wieżą. Niestety, nikomu nie udało się utrzymać równowagi, stojąc u podnóża budynku z wyciągniętymi do przodu rękoma. Długi spacer zakończyliśmy w restauracji, gdzie dzieci zjadły obiad. Potem udaliśmy się jeszcze raz na Rynek Staromiejski, gdzie między innymi skosztowaliśmy toruńskie lody. Ostatnim punktem programu była wizyta nad brzegiem Wisły, skąd udaliśmy się do naszego autokaru, by wrócić do Żelic.

Dzieci wróciły do domów zadowolone, z głowami pełnymi wrażeń i plecakami wypełnionymi pamiątkami.

Autor: Sylwia Broniewska