Powstanie Wielkopolskie 1918/1919. Bohaterowie drugiego planu.

30 maja 2017 r. uczniowie klasy IIa Gimnazjum w Żelicach, pod kierunkiem Janusza Sieronia, zakończyli kilkumiesięczną realizację projektu edukacyjnego pt. „Powstanie Wielkopolskie 1918/1919. Bohaterowie drugiego planu”.

Podsumowanie projektu miało szczególnie uroczysty charakter. Przed spotkaniem z rodzinami powstańców wielkopolskich uczniowie udali się na cmentarz w Potulicach do grobów bohaterów. W miejscu pamięci wykonali prace porządkowe i odmówili modlitwę za poległych żołnierzy. Następnie w świetlicy młodzież spotkała się z Władysławem Strachanowskim i Barbarą Polega  przedstawicielami rodzin powstańców wielkopolskich. W uroczystości wziął udział Jerzy Konwiński wiceprezes Zarządu Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, Alina Kopniewska prezes stowarzyszenia „Strzecha” w Potulicach, Ryszard Majewski sołtys wsi Potulice oraz Izabela Wiśniewska dyrektor Zespołu Szkół w Żelicach

Gimnazjaliści przygotowali kilka prezentacji multimedialnych, w których przedstawili sylwetki żołnierzy powstania wielkopolskiego: Bernarda Rohde, Pawła Smoguleckiego, Tadeusza Nieżychowskiego i Józefa Wolnego. Uczniowie wykorzystali w swoich pracach żywą ustną tradycję rodzinną, czyli przekazywanie kolejnym pokoleniom wspomnień i relacji o powstańczych walkach. Ukazali bezcenne rodzinne pamiątki, od listów, zdjęć i dokumentów aż po mundury i części uzbrojenia. Przedstawione prezentacje spotkały się z emocjonalnym przyjęciem i zostały nagrodzone brawami.

Podsumowując spotkanie Władysław Strachanowski podziękował młodzieży za kultywowanie pamięci o Wielkopolanach, którzy nie oglądając się na innych wywalczyli sobie czynem zbrojnym niepodległość i przywrócili Wielkopolskę Ojczyźnie. Kończąc uroczystości gimnazjaliści podziękowali dostojnym gościom bukietami kwiatów.

Serdecznie dziękuję rodzicom uczniów klasy IIa oraz Alinie Kopniewskiej i Ryszardowi Majewskiemu za pomoc w przygotowaniu uroczystości i udostępnienie sali.