Uczcijmy Pamięć Bohaterów - I Powiatowy Turniej Strzelecki

Dla upamiętnienia 98. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Zespole Szkół w Żelicach odbył się I Powiatowy Turniej Strzelecki. Celem zawodów było krzewienie wiedzy i kultywowanie bohaterstwa Powstańców Wielkopolskich w rocznicę bitwy pod Radwankami oraz popularyzacja postaw patriotycznych związanych z obronnością kraju.

Na zaproszenie Koła Wągrowiec Gmina Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Zespołu Szkół w Żelicach do turnieju zgłosiło się trzydziestu zawodników reprezentujących szkoły podstawowe i gimnazja z powiatu wągrowieckiego. Po uroczystym otwarciu zawodów, nad sprawnym ich przebiegiem czuwali kierownik zawodów Janusz Sieroń i sędzia główny Jan Kożuszko. Listę startową i punktację prowadzili st. chor. szt. Jerzy Konwiński i Małgorzata Ślęzak. Bezpieczeństwo medyczne zapewnili uczestnikom ratownicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Runowie dowodzeni przez druha w Łukasza Wiatrowskiego.

Wśród uczniów szkół podstawowych bezkonkurencyjna okazała się Zuzanna Frasońska, która wystrzelała złoty medal i Puchar Wójta Gminy Wągrowiec Dla Najlepszego Strzelca, drugie miejsce i srebrny medal zdobyła Kamila Kaczmarek, a medal brązowy wywalczył Krystian Pawłowski.

W konkurencji gimnazjalistów o złotym medalu i zwycięstwie w strzelaniu indywidualnym zadecydowała „10” Julii Frąckowiak, srebrny medal wywalczyła Daria Walaszczyk, a brązowy medal wystrzelał Maciej Kuliberda.

W kategorii drużynowej szkół podstawowych I miejsce i nagrodę Wójta Gminy Wągrowiec wywalczyła reprezentacja Szkoły Podstawowej im. St. Staszica w Żelicach, drugie miejsce i nagrodę Komendanta Hufca ZHP w Wągrowcu zdobyła drużyna Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wiatrowie, trzecie miejsce i nagrodę Wiceprezesa ZK WG TPPW 1918/1919 wystrzelał zespół Szkoły Podstawowej w Pawłowie Żońskim.

Wśród zespołów gimnazjalnych I miejsce i nagrodę Starosty Powiatu Wągrowieckiego wystrzelała drużyna Gimnazjum im. A. Mickiewicza w Żelicach, II miejsce i nagrodę Prezesa ZOW TPPW 1918/1919 wywalczył zespół Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Skokach, a III miejsce i nagrodę Prezesa ZK WG TPPW 1918/1919 zdobyli reprezentanci Gimnazjum nr 1 Gminy Wągrowiec im. M. Konopnickiej w Wągrowcu.

Autor: Janusz Sieroń