Wycieczka nagrodowa dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum

Corocznie Dyrektor Zespołu Szkół razem z Radą Rodziców i dzięki uprzejmości p. M. Łukaszewskiego właściciela Firmy BUSTURIST organizuje nagrodową wycieczkę dla wyróżniających się uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. 25 czerwca 2014 r. grupa ponad 50 uczniów wyjedzie zwiedzać "ZAMKI, GRODY, DWORY WIELKOPOLSKI".

W Gołuchowie przeniesiemy się w scenerię dziewiętnastowiecznej powieści albo wysokobudżetowego filmu o życiu „wyższych sfer”. Wypielęgnowane trawniki, urokliwe alejki, malownicze kępy drzew. Przede wszystkim zamek, którego łupkowe dachy przywodzą na myśl rezydencje nad Loarą albo siedziby szkockich czy angielskich lordów. To swoisty „raj na ziemi” Izabeli Z Czartoryskich Działyńskiej

Na terenie Rezerwatu Archeologicznego "Kaliski gród Piastów" na Zawodziu zapoznać się można z reliktami grodu wczesnośredniowiecznego oraz efektami prac rekonstrukcyjnych, a także obejrzeć dwie wystawy  - multimedialną poświęconą przeszłości grodu i etnograficzną prezentowaną w budynku mieszkalnym ze schyłku XVIII w.

Maria Dąbrowska spędziła w Russowie tylko dzieciństwo i młodość, ale do końca pozostała związana z Ziemią Kaliską. Najbardziej znane jej utwory to: "Uśmiech dzieciństwa", "Ludzie stamtąd" oraz "Noce i dnie" - wyraźnie związane z realiami Russowa z przełomu XIX/XX wieku. Obraz wsi widoczny jest również we wspomnieniach: "Nasz dom", "Rzemiennym dyszlem", "Jak zostałam pisarzem". Miejscem akcji w utworach Dąbrowskiej jest najczęściej wieś rodzinna. Jednak poza wspomnieniami, nazwa miejscowości "Russów" w oryginalnym brzmieniu, nie pojawia się w utworach literackich. W "Ludziach stamtąd" występuje jako Rusocin, a w "Nocach i dniach" jako Serbinów.